Home » Matematik » 2018-2019 Yılından İtibaren Matematikte İşlenmeyecek Konular

2018-2019 Yılından İtibaren Matematikte İşlenmeyecek Konular

2018-2019 Yılından İtibaren Lisede Matematik Dersinde İşlenmeyecek-Çıkarılan Konular

2013 ve daha önceki matematik öğretim programında olup 2018 tarihli yeni matematik programında yer almayan epey konu var.Çünkü programlar bayağı sadeleştirildi.Bunun iyi mi,kötü mü olduğunu zaman daha net olarak gösterecek.Ben şimdi burada yorum yapmayım:)

Bildiğiniz gibi 2018-2019 eğitim-öğretim yılında tüm okul düzeyinde tüm derslerde müfredat programları değişti.Bir çok derste köklü değişiklikler olurken bazılarında ufak tefek değişiklikler oldu.

Lise matematik müfredat programı,matematik öğretmenlerini ve bu yıl 2019 YKS üniversite sınavına girecek tüm öğrencileri çok yakından ilgilendirmektedir.

2018-2019 yılında 2019 YKS (TYT-AYT) sınavına girecek öğrenciler matematikten, iki farklı müfredata göre sınava hazırlanmaları gerekebilir.Henüz bu konuda resmi bir açıklama gelmedi.Çünkü bu yıl 12.sınıfta okuyacak öğrenciler,9.10.ve 11.sınıfta 2013 matematik müfredatına göre matematik konularını işlemişlerdi.12.Sınıfta ise 2018 tarihli yeni öğretim programına göre ders işleyecekler.Böyle olunca, ÖSYM bu durumu dikkate alarak soru soracak elbette.Örneğim 2019 AYT ‘de koniklerden (elips-hiperbol) soru sorulamaz.Çünkü 12.sınıfta işlenen bu konu bu yıl hiç işlenmeyecek.Ama öbür taraftan 11.sınıfta modüler aritmetik konusunu 2013 programına göre gördükleri için bu konudan 2019 YKS‘de soru gelebilir.Şimdilik böyle görünüyor.2019 YKS başvuru sürecince MEB yada ÖSYM bu konuda farklı bir açıklama yapabilir.Yada madde madde konuları açıklarlar.

Tabi bu durum derslere hatta konulara göre değişiklik gösterebilir.Ben burada sadece matematikle ilgili husus üzerinde duruyorum.Bu konuda sınava hazırlık kitabı yazanlar ve öğrencilere bu konuda rehberlik yapacak öğretmenlerin çok dikkatli olması gerekiyor.

Bu konuda net bir bilgi verebilmek için hem ÖSYM’ye hem de MEB’e Cimer aracılığı ile bu durumu şöyle sordum:”Merhabalar, 2019 YKS Matematik Müfredatı ile ilgili bilgi almak istiyorum.Bildiğiniz gibi matematik programında bu yıl köklü değişiklikler var.
Şöyle ki:
2019 YKS’de matematik müfredatında da bu yıl yeni müfredata direk geçiş yapılacak mı?
Yoksa bu yıl 12.sınıfı okuyacak öğrencilerin geçmişte okuduğu matematik öğretim programları mı dikkate alınacak?
Yani;2018-2019 yılında 12.sınıfı okuyacak öğrenciler 9.10.11.sınıfı 2013 tarihli matematik müfredatına göre okumuşlardı.12.sınıfı ise 20018 tarihli müfredata göre okuyacaklar. Bu durumda 2018 YKS matematik soruları 2013 ve 2018 tarihli programlara göre mi hazırlanacak yoksa? 2018-2019 yılında tüm sınıflarda okutulacak programa göre mi hazırlanacak?
Lisede görev yaptığım için yaz tatilinde öğrencilerim bu konuda benden bilgi istedikleri için net cevap veremedim.Bu konuda açık ve net cevap vermenizi merakla bekliyorum.
İyi Çalışmalar -Ali SANCI-Matematik Öğretmeni”

Aldığım cevaplar;

ÖSYM:YKS Kılavuzunda yer alan ilkeler Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmektedir. Başvurunuzla ilgili gerekli bilgi için, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenerek hazırlanacak 2019 YKS kılavuzunu takip etmenizi bilgilerinize rica ederiz.

MEB:Sınavlarla ilgili gerekli bilgilere ÖSYM resmi sitesinde yer alan ilgili sınav kılavuzlarından ulaşabileceğinizi bilgilerinize rica ederiz.

Görüldüğü gibi soruma net bir cevap verilmedi.Aslında MEB’în açıklayıcı bir cevap vermesini beklerdim ama kaçamak bir cevap verdi.

Bu konunun peşini bırakmak yok;MEB’den yada ÖSYM’den tatmin edici bir cevap alıncaya kadar değişik iletişim yollarını denemeye devam edeceğim.

Çünkü bu konu şimdiden açıklığa kavuşmalı.Bunun 2019 YKS sınavına hazırlanacaklar için en kısa zamanda belli olması lazım.

Neyse biz asıl konumuza dönelim.Zaten 2019 YKS Matematik-Geometri konularıyla ilgili kesin bir bilgi elde edince ayrı bir yazı yazacağım.

2018-2019 yılında 9-12.sınıf matematik dersinde kısmen ve tamamen olmayan konular:
(19 Ocak 2018 tarihli müfredata göre,bu konuların bir kısmı 2013 tarihli müfredatta da yoktu ancak bazıları vardı.)
Vektörler (Hiç bir sınıfta yok),
-Trigonometride dönüşüm-ters dönüşüm formülleri,
-Doğrunun doğruya göre simetriği,
-Modüler aritmetik(sadece basit problem düzeyinde 9.sınıfta yer alıyor.),
-Aralıkların kartezyen çarpımı (9.Sınıf matematik konusuydu),
-Sonsuza giden iç-içe köklerle yapılan işlemler,
-Üç terimli köklü ifadelerin eşleniği,
Faiz,havuz,saat problemleri (2013 programında vardı.),(Ancak bazı öğretmen arkadaşlarım bu tür problemlerin orantı ile yapılabildiği için orantı konusu içerisinde soru sorulabileceğini iddia ediyorlar.Buna şöyle katılıyorum;bu tip problemler sorulsa bile eskiden olduğu gibi çok karmaşık olacağını sanmıyorum.)
-Alt çeyrek,üst çeyrek ve çeyrekler açıklığı,
-(ax+by)^n şeklindeki ifadeler,
-Parçalı tanımlı fonksiyonlarda dört işlem, parçalı tanımlı fonksiyonlar bileşkesi ve tersi,
-Karmaşık sayının eşleniği ile ilgili özellikler,
-İkinci dereceli denklemlerin köklerinin farkı,
-İç bükey çokgenler,
-Çokgenin köşegenleri ile ilgili özellikleri,
-Çokgenlerin alan problemleri,(Hala kitaplar ısrarla bu konudan sorulara yer veriyorlar..)
-İki çemberin ortak teğeti (2013 programında 10.sınıfta vardı.Yeni programda yok:)
-Sekant ve Kosekant fonksiyonlarının grafikleri,
-Ters trigonometrik fonksiyonların grafikleri,
-Konikler (12.sınıfta okutuluyordu.)
– Sonsuz limitler,
-Belirsizliğin kaldırılabileceği durumlar sadece çarpanlara ayrılabilenlerle sınırlandırıldı.
-f(x)=c, f(x)=ax^n şeklindeki fonksiyonların dışındaki fonksiyonların türevi(kapalı,parametrik fonksiyonda dahil)
-Türev konusunda sadece polinom fonksiyonların grafiğine yer verilecek,

Bu şekilde maddeleştirmeye çalıştım ama gözümden kaçan da olabilir.En doğru karara programa bakarak karar verebilirsiniz.

Bu yazdığım maddeleri 2018-2019 yılında okutulacak matematik müfredatına bakarak daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

Not:Yukarıdaki konuların bazıları fen lisesi matematik programında yer alabilir.Ben sadece lise ileri matematik programına bakarak yazdım bu maddeleri.

2018-2019 YILI MATEMATİK ÖĞRETİM PROGRAMLARI

Lise Matematik Öğretim-Müfredat programı için TIKLAYINIZ

Fen Lisesi Matematik Öğretim-Müfredat programı için TIKLAYINIZ


13 yorum

 1. Hocam ayt icin ogrencilere turev alma kurallari icin sadece polinomlarin turevlerini vermek yeterli olacak mi.ikinci turevin geometrik yorumunde egrilik yonu verilwcek mi.ayrica integral de bu dogrultuda islenecek

  • Hocam bu konuda eylülü beklersek çok daha iyi olacak.Çünkü kitap falan gelince daha emin olabiliriz

 2. Hocam burada çıkarılan konuların hepsi 2019 üniversite sınavında sorulacak mı? Yoksa bu çıkarılan konular diğer (2020, 2021….) sınavlar için mi?

  • Bu yıl konikler,Vektörler kesinlikle yeni programda hiç yok…Eğer ÖSYM 2018 programına göre soracağım derse 2019 YKS de bu konulardan kesinlikle soru sorulmaz..Ancak ben konuyu CİMER aracılığı ile hem MEB’e hem de ÖSYM ye sordum.Cevabı bekliyorum.Cevap geldiğinde 2019 YKS matematik-geometri konuları ile ilgili daha açıklamalı ve net bir yazı yazacağım

 3. Hocam bu konular 2017 de kalkmadı mı? O sene de bir değişiklik olmuştu sanırım. O sene haricinde kalkan konular var mı? Yazabilir misiniz?

  Ayrıca 2019 YKS konularına nereden ulaşabilirim? Sitenizde var mı?

  • Bu yıl tüm sınıflarda yeni konular okutulacak.2019 YKS bu yeni konulara göre mi yoksa şimdiki 12.sınıfların okuduğu yıllardaki konulara göre mi sorulacak ortada net bir durum yok.Bunu ben hem MEB’e,hem de ÖSYM’ye CİMER aracılığı ile sordum.Net bir cevap alamadım.Zaten bu konuda net bir bilgiye ulaşırsam 2019 YKS Matematik-Geometri Konuları diye bir yazı yazacağım ayrıntılı.

   ÖSYM’nin Cevabı:YKS Kılavuzunda yer alan ilkeler Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmektedir. Başvurunuzla ilgili gerekli bilgi için, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenerek hazırlanacak 2019 YKS kılavuzunu takip etmenizi bilgilerinize rica ederiz.

   MEB’in Cevabı:Sınavlarla ilgili gerekli bilgilere ÖSYM resmi sitesinde yer alan ilgili sınav kılavuzlarından ulaşabileceğinizi bilgilerinize rica ederiz.

  • Bildiğiniz gibi 2020 YKS’de 9.10.ve 11.sınıfların tüm konularından ve 12.sınıfın 2.döneminden soru sorulacak.Trigonometrik fonksiyonların tersi 11.sınıf konusu olduğu için
   trigonometrik fonksiyonların tersi olan arcsinf(x),arccosf(x) ve arctanf(x) konuları 2020 üniversite sınavı konuları içinde yer almaktadır.Ancak arccotf(x) konular içinde yok.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube

Kunduz Dönemlik İndirim Kodu

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031