Home » Eğitim » YKS’ye (TYT-AYT) Girecek Öğrencilere Tavsiyeler-Öneriler!

YKS’ye (TYT-AYT) Girecek Öğrencilere Tavsiyeler-Öneriler!

Milyonlarca öğrenci 2019 YKS için 15 Haziran Cumartesi günü TYT’ye 16 Haziran Pazar günü AYT sınavlarına girecekler.Şimdiden her bir öğrenciye başarılar diliyorum!

Sınava girecek öğrenciler, sınavdan bir kaç gün önce işin uzmanlarından,daha önce sınava girmiş öğrencilerden sınavda izleyecekleri taktikler,tutumlar için öneriler duymak isterler.

Ben de çok faydalı olacağını düşünerek daha önce sınava girmiş olan mezun yada üniversitede okuyan öğrencilerin üniversite sınavları ile ilgili twitter’da paylaştıkları tavsiyeleri,önerileri sınava girecek öğrenciler için bir araya getirdim.Her bir öğrencinin, burada kendisi için bir şeyler bulacağını düşünüyorum:

MEZUNLARDAN-ÜNİVERSİTELİLERDEN YKS (TYT-AYT) SINAVLARI İÇİN TAVSİYELER-ÖNERİLER:

– Kendinizi rahatlatın, sınavdan öncede sonrada. Beyninizi negatif düşüncelerle doldurmayın, hep sınav anını hayal ederek olumlu düşünerek girin sınava. Sınav esnasında da unutmayn ki zor soru herkese zor, geçin soruyu.

-Zamanınızı doğru kullanmaya özen gösterin. Sorularla inatlaşmayın. Çözemiyorsanız başka sorulara geçin. Bir soru çözeceğim diye 10 sorudan olmayın. Emek verdiyseniz her türlü karşılığını alırsınız.Herkese başarılar…Gönlünüzce olsun!

– Öncelikle sakin olun ve panik yapmayın. Unutmayın ki sınavda sorulacak soruların tamamını okuyup öğrendiniz. TYT sınavında Sorularla inatlaşmayın zamanı etkili kullanmaya özen gösterin. Başarabilirsiniz Gençler.

– Mezun biri olarak, zaman o kadar hızlı geçiyor ki dönüp baktığında bu da neymiş ben buna mı stres yapmışım diyorsun. Unutma hiçbir şey senden değerli değil, varsın olmasın sen yeterki kendine güven. Yıllar senin elbet başaracaksın. Eksiklerini gör ve yola devam et. Bol şans!

– Sınav anindaki heyecan sadece bildiklerinizi unutturur o yüzden ne kadar relax o kadar iyi

– Sınav kitapçığı önünüze geldiğinde heyecanlanacaksınız ama soruları çözmeye başladıkça geçecek, korkmayın

– Bu sınava hayatınızın en büyük sınavı olarak değil de hayatta aşmanız gereken sınavlardan biri olarak bakmanız gerek bence.Hayatta hiçbir şey sizden ve sizin sağlığınızdan daha önemli değil !

– Üniversite son sınıf öğrencisiyim, arkadaşlarııma tek tavsiyem kendilerine inanmaları..Gerçekten çalıştım diyen herkes aşağı yukarı hedefine ulaşacaktır..sınav sabahı her şeyden önce güzel bir kahvaltı sonra sınava olabildiğince erken gidip sıralarına biran önce otursunlar.

-Mümkün olduğu kadarıyla stres yapılmamasını ve hayatın sonu olmadığını hatırlamak gerektiğini düşünüyorum. Zaten kitapçık önünüze geldikten sonra sorulara odaklanınca gerisi geliyor.

-Biz de sınava hazırlanırken gözümüzde çok büyüttük ama inanın o kadar abartmaya gerek yok. Sakin bir kafayla sınava girin. Seneye bugünlerde bizim yerimize siz yazarsınız. Allah emekleri zayi etmez.

-Sınava 3 kere girdim sınavın yüzde doksanı sakin kalmaktır. Herkes heyecanlanır ama siz sakin kalırsanız eğer bazen bilmediğiniz soruları bile yapabilirsiniz. Aşırı stres yaparsanız ise sınav sonrası ben bu soruyu nasıl kaçırdım diye kederlenirsiniz.

-Sınavdan daha önemlisi sonuçlar açıklandığın da istemedikleri bölümleri asla yazmasınlar, istemediği bölüm gelirse her sene bölümü bırakıp bırakmama içerisinde dört yıl geçirmek zorunda kalacaklardır. Gerekirse bir sene daha mezuna bırakmak dört yılı kurtarmak demek.

-Cumartesi günü olan sınav kötü geçerse karalar bağlamayın, daha pazar günü var :)) Mümkünse sınavdan sonra sosyal medyadan uzak durun çünkü moralinizi bozmaya çalışacak sürüsüyle insan olacak.

– Üniversite de yan gelip yatmak diye birşey yok üniversite sınavında çalıştığınızın en az 20 kat fazlasını çalışıyorsunuz hocalar lisedeki gibi değil…

– Valla üniversite 3. veya 4. sınıfta değilim ama mezun tayfadanım, sınavda 2. senem. Tek tavsiyem dünyanın sonu değil arkadaşlar. Kendinize güvenin, yapacağınıza inanın ve derin bir nefes alarak başlayın..

-Ben o kadar çalışmama rağmen heyecandan dikkatimi sınava verememiştim.Bu yüzden, nefes egzersizi yapın, heyecana gerek yok. Sınavdan önce çok su içmeyin.Bir de bilmediğiniz soru üzerine uzun süre düşünmeyin yoksa bildiğiniz her şey uçup gidiyor.

– 4. Sınıfa geçtim, benim tavsiyem sınav sonrası içindir. Açıkta kalmama korkusuyla tercih alanlarının tamamını doldurmayın. Gerçekten istediğiniz bir yer gelmez ise bir yıl bekleyip bir daha girin. Bir yıl size çok büyük kayıp gibi gelebilir ama değil. Sınavda hepinize başarılar.

– Kendi sağlığınıza, mutlulugunuza engel olmasına izim vermemeye çalışın. Bu sınav bir durak, ama asla son durak değil. Yaşayacak, görecek çok şey var. Yeter ki gözlerinizi açık tutun ve içinizdeki cevhere inanın. Başarılar dilerim, yol sizinle

– Her dönemin kendine göre ayrı bir sıkıntısı var, o yüzden hayatın sonu gibi görmenize gerek yok.. Yeterki yaşadığınız hayattan mutlu olun gerisi hallolur inşallah

– Mezun olalı çok oldu,ama yazmadan edemedim.Üniversite sınavı en kolayı..Sırf meslek edinebilmek için hiç sevmediğin branşta okumak zor.Kapıdan adım atar atmaz içinize sinmeyen okulu dondurun,sınava tekrar girin ya da imkanınız/imkan yaratabilecek cesaretiniz varsa dünyayı gezin.

-Sırf puanınız yetiyor diye bir bölümü okumayın. Severek yapılan bir iş umudu, mutluluğu, merağı, azmi ve motivasyonu içinde barındırır. Ne kadar zor olursa olsun.

-Üniversite 4.sınıfa geçtim sevdiğiniz mesleği yapın onun için çabalayın bu hayatınızın en önemli sınavı değil nice sınavlar olacak hayatınızda çok kasmayın geçecek her şey

– Matematiği açtığımda bütün sayfa problemdi. Gözüm korktu, Kapattım çözmüyorum dedim.sonra yemedi, geri açtım. Hilal ne çözersen kâr başla bir yerden. Sürecin sonunda 507. Oldum Paniklediğinde kapat gözünü nefes al.(5 saniye 10 dk gibi iyi gelecek) Unutma! Sakin olan ipi göğüsler

– Kasmayın istediğiniz yere gidin bir yıl beklemek istemiyorum bütün arkadaşlarım üniversiteye gitti ne yapacağım benimde gitmem lazım demeyin. Sonra pişman olursunuz ya okul değiştirmek yada yeniden hazırlanmak yada 4-5 sene can sıkıcı bu mu üniversite diye dolaşırsınız. SAKİN

– 3.sınıf öğrencisi olarak değl de geçen sene sınava 3.kez girmiş biri olarak söyleyebilirim ki hayatınızın son sınavı olmayacak bu.Daha zorluları sizi bekliyor.Ha birde, geometriyi matematikten once çözün standart sapması daha yüksek.Yetistiremezseniz çözdüğünüz sorulara değsin.

– Arkadaşlar artık herkes üniversite kazanıyor. Mühim olan istediğiniz bölümde olmak. Sınav esnasında stres olacak hicbir şey yok. Sadece sınava odaklanın bir süreliğine kendinizi dünyadan dışlayın:) Emin olun hepiniz seneye kampüste final hazırlığı içersinde olacaksınız başarılar

– Bizde aynı stresi aynı heyecanı yaşadık zamanında rahat olun kesinlikle bu bir sınav ne zekayı ne de başarıyı ölçer soruları çalışan herkes çözer önemli olan sakin kalmayı başarabilmek işte bunu yapan kazanır Allah emeklerinizi zayi etmesin

– Her şey olacağına varıyor, hayatın en önemli sınavı diyorlar ama önünüze bambaşka fırsatlar da çıkıyor çok da şey yapmamak lazım

– Bugüne kadar elinizden geleni yaptınız gerisi sadece heyecanlanmamak. Kendinize güvenin. Ama bana göre en en önemlisi sonuçlar açıklandığında sırf 1 sene daha çalışmamak için sevmediğiniz bi bölüm yazmayın. Ben 3. Sınıfım isteyerek yazmadım ve gerçekten benim için çok zor geçiyor.

– İstediğiniz bölüme gidin. Kimsenin ne dediğinin hiçbir önemi yok. Dünyanın en boş ya da en işsiz kaynayan bölümü olsa bile. Aksi halde eziyet haline geliyor. Yarıyılda yatay geçiş yaptım sırf istediğim bölüme gitmek için. Çok zor oldu ama iyi ki oldu

– İlk senemde yaptığım gereksiz stres yüzünden istediğimi başaramadım. Ama mezuna kalıp ikinci sene stresimi yenerek başarabildim.Stres belki de en büyük düşmanlarınızdan. Asla kasmanıza gerek yok. Kendinizin farkına varın , ben yaparım demeye başlayın, kendinize güvenin

– Bu sene üniversiteden mezun olacağım. Elinizden gelenin en iyisini yapın ama asıl belirleyicinin AYT olduğunu unutmayın. Mesela ben ağlamıştım. ilk oturumdan çıkınca ama pes etmeyip 2. oturuma odaklanmıştım sonrasında. Herkese başarılar

– Dünyanın sonu değil. Kazansanız da kazanamazsanız da aileniz sizi sevmeye devam edecek. Evet, kazanamazsanız üzülecekler ama sevgilerinde bir eksilme olmayacak, bunu aklınızda tutun yeter.

– Şu an ki durumumla düşündüğümde beni en çok zorlayan ve yoran yapmış olduğum stresti. Stres, heyecan, telaş yapmayın arkadaşlar. Rahat olun ve kendinize İNANIN. Çalıştınız, çabaladınız ve her şeyi biliyorsunuz. Sınavda başarılar, SİZ YAPARSINIZ


Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube

Kunduz Dönemlik İndirim Kodu

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031