Home » Eğitim » YKS’de Mezuna Kalmayı Düşünen Öğrencilere Önemli Tavsiyeler

YKS’de Mezuna Kalmayı Düşünen Öğrencilere Önemli Tavsiyeler

Mezuna Kalmayı Düşünen Değerli Öğrenci Arkadaşım!

2024 YKS’de istediğin sonucu alamayarak 2025 YKS’ye yeniden hazırlanmaya daha doğrusu mezuna kalmaya karar verdiysen, bu durumun moralini bozmasına izin vermemeye gayret et, çok kolay olmasa da. Her yıl binlerce öğrenci mezuna kalarak bir sonraki yıl hayalindeki bölümü kazandığı için bunun bir kayıp olmadığını bil. Kim bilir bu yıl seni geçen kaç öğrenci, 2023 YKS sınavında senin gibi mezuna kalmıştı. Ama 2024 YKS’de daha planlı, daha odaklanmış olarak bir yıl daha hazırlanarak hayalindeki bölümü kazanmak üzere…Aslında mezuna kalan binlerce öğrenci, bir yıl kaybetmiş gibi gözükseler de bir kaç yıl kazanmış olacak…

Sevmediğin yada mezun olduğunda iş bulmak için bir kaç yılını alacak üniversitede bir bölümü bitirmek yerine, sevdiğin ve iş bulabileceğin bir bölüm için bir yıl daha çalışmanın kayıp olmadığını belirteyim.

Hayalindeki üniversiteyi kazanmak için mezuna kalma sürecinde sana yardımcı olacak bazı tavsiyelerde, bulunmak istiyorum:

Hedefini Belirle!

Hangi bölümü ve üniversiteyi istediğini kesin olarak belirle. Gerekirse bu konuda zaman geçmeden uzmanlardan destek al. Çalışmaya başladıktan aylar sonra hedefinde değişiklik yapmamaya özen göster. Hedeflerini netleştirmek, motivasyonunu yüksek tutmana ve çalışma planını buna göre oluşturmana katkı sunacaktır. Kesinlikle zikzak çizmene izin verme! Açıklanacak sınav sonuçlarını incele ve hangi derslerde eksiklerin olduğunu tam olarak tespit et. Eksiklerini gidermeye ve o derslere daha fazla çalışma zamanı ayırmaya odaklan. Hangi derste, hangi konularda çıkan soruları yanlış yaptıysan, o tip soruların sorulduğu konuyu kapsamlı bir şekilde bitir ve bol bol soru çöz.

Kendin için gerçekçi, uygulanabilir ve ulaşılabilir bir çalışma planı oluştur. Başkalarının planından yararlanarak kendine özgü bir plan oluştur. Gerekirse bu konuda iyi bir eğitim koçundan destek al. YKS hazırlık planında her gün hangi derslere ne kadar zaman ayıracağını belirle. Planını hazırlarken, derslerdeki eksiklerini ve sınav tarihine kalan süreyi göz önünde bulundur. Çalışma planında molalar vermeyi de unutma. Kendini çok fazla yormadan, düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışmaya özen göster. Çok çalışmak her zaman iyi bir çalışma anlamına gelmez.

Çalışma Tekniklerini Geliştir

Farklı ders çalışma tekniklerini deneyerek kendine en uygun olanı bul ve kendine uyarla. Etkili ders çalışma teknikleri arasında pomodoro tekniğini, mind mapping ve tekrar teknikleri yer alır. Bu tekniklerden hangisi yada hangileri senin kişiliğine uygunsa onu uygulamaya çalış. Bol bol deneme çözerek eksiklerini görmen ve zaman yönetimini geliştirmen çok önemli. Deneme çözümlerinin ardından hatalarınızı incele ve bu hatalardan ders çıkarmaya çalış. Denemelerde yanlış yaptığın sorunun konusunu tekrar et ve o soruya benzer bol bol soru çöz.

Motivasyonunu Yüksek Tut

Mezuna kalmanın zorlayıcı bir süreç olabileceğinin farkında olmalısın. Ancak pes etmeden, motivasyonunu yüksek tutarak çalışmaya devam et. Ailenden, öğretmenlerinden ve arkadaşlarından destek almaktan çekinme. Hedeflerine ulaşmak için neden çalıştığını ve bu hedefe ulaşmanın senin için ne kadar önemli olduğunu kendine sık sık hatırlat.

Diğer Tavsiyeler

Kendine güveni ve başarabileceğine inan. Olumlu düşünmek ve kendine inanmak motivasyonunu yüksek tutmana yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslen, düzenli egzersiz yap ve yeterince uyu. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, çalışma performansını ve konsantrasyonunu artıracaktır. Gerekirse bir dershane veya özel ders gibi ek kaynaklardan da faydalanabilirsiniz. Kunduz , İlerlet vb online eğitim platformlarından sana uygun olanından destek alabilirsin. Mezuna kalarak başarılı olan öğrencilerin hikayelerini dinleyebilirsin. Yada mezuna kalıp başarısız olan öğrencilerin, neden başarısız olduklarını öğrenerek bu konuda gerekli tedbirleri almaya çalış. Teknolojinin zamanını çalmasına izin verme. Bu kapsamda cep telefonunun ihtiyaç olmadığı müddetçe kullanma. Zamanını çalan arkadaşlarına, sosyal çevrene hayır demesini bil. Kim ne derse desin, hedefinden taviz verme. Mezuna kalmak kolay bir süreç olmasa da, disiplinli ve düzenli çalışarak hedeflerine ulaşabilirsin. Unutma, bu süreçte yalnız değilsin. Başarılı bir şekilde mezuna kalman için sana inanan ve destekleyen birçok insan var.

Başarılar dilerim!

Mezuna Kalmak – Avantajları ve Dezavantajları


1 Yorum

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube

Kunduz Dönemlik İndirim Kodu

Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031