Home » Haberler » Teknoloji » Öğretmenler EBA’da nasıl yeni bir soru ve sınav oluşturabilir?

Öğretmenler EBA’da nasıl yeni bir soru ve sınav oluşturabilir?

Öğretmenler EBA’da nasıl yeni bir soru ve sınav oluşturabilir,EBA’ya ekleyebilir?

“Sınavlar” alanı nedir?
EBA içerisinde yer alan sınav, test ve alıştırma dokümanlarına bu alandan ulaşabilirsiniz. Farklı derslere ve sınıflar ait alt konu, konu ve ünite seviyelerinde testlerin yer aldığı “Sınavlar” bölümünde, istediğiniz içerikleri şubelerinize çalışma olarak gönderebilirsiniz.

“Soru ve Sınav Sistemi” nedir?
Soru ve Sınav Sistem“i, EBA soru havuzunda yer alan soru ve sınavların yer aldığı alandır. Sayfada yer alan filtreleri kullanarak istediğiniz sınıf seviyesine ve derse ait içeriklere ulaşabilirsiniz.

Öğretmenler EBA’da nasıl yeni soru oluşturabilir?
Sorular” sayfasındaki “Yeni Soru Ekle” düğmesine tıklayınız. Oluşturmak istediğiniz sorunun tipini seçtikten sonra yönergeleri (Sınıf,ders,konu seçimi yapılmalı) takip ederek kendi soru havuzunuzu oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz sorular, size özel bir soru havuzu olan “Sorularım” bölmesinde yer alır. Dilerseniz sorularınızı kontrole de gönderebilirsiniz. Alan uzmanlarının kontrolünden geçen sorular, onaylanması durumunda EBA soru havuzuna eklenir.

Öğretmenler EBA’da nasıl yeni sınav oluşturabilir?
Sınavlar sayfasındaki “Sınav Oluştur” düğmesine tıklayınız. Açılan sayfada, sınavınıza ister kendi havuzunuzdan isterseniz de EBA havuzundan sorular ekleyebilirsiniz. Daha sonra sınavın künye bilgilerinizi (okul türü,sınıf,ders,konu,kazanım) girerek sınavınızı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz sınavlara, “Sınavlarım” bölümünden ulaşabilirsiniz.


13 yorum

 1. merhaba,
  ebada soru oluşturamıyorum.
  mesela çoktan seçmeliye giriyorum, soru ve seçenekleri yazıyorum. cevabını veriyorum. “sonraki” ne geçemiyorum. “lütfen sorunuzu yazınız diyor.” önizlemesine bakıyorum. sorumla beraber bazı seçeneklerimde gözükmüyor.
  diğer eşleştirme soru çeşitlerinde de aynısı oluyor. yanlızca soru yorumlu cevaplamada böyle hata vermiyor…
  bana yardımcı olur musunuz…. bu neden kaynaklanıyor…. ne yapmalıyım…

 2. EBA da klasik soru hazırlıyorum. kaydediyorum ancak sorunun altında ekle (+) sekmesi görünmüyor.Öğrencilere yollayamıyorum nedeni ne olabilir?

 3. Eba daki hazır sorulardan sınav olusturdum. Olusturdugum sınavı eba da sınavlar bölümünde göremiyorum

 4. açık uçlu sorularla sınav oluşturma sorununu ben de diğer arkadaşlarım gibi yaşıyorum. Farklı tarayıcı sorunumu çözmedi. Başka bir öneriniz var mı?

 5. Hocam merhaba öncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim benim eba sayfamda soru ekle seçeneği yok ne yapabilirim

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube

Kunduz İndirim Kodu

Sponsor

Ekim 2021
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031