Home » Eğitim » Öğretmen Rotasyonu İle İyi-kötü okul kavramı tarih olacakmış!

Öğretmen Rotasyonu İle İyi-kötü okul kavramı tarih olacakmış!

Burada ben ne rotasyona karşı olduğumu nede onu savunduğumu anlatmaya çalışmayacağım.Sadece bir yanlış algılamaya dikkat çekmek istiyorum.

Aynı okulda toplam 8 yıl görev yapan öğretmenlerin rotasyonuyla “İyi-kötü okul kavramı tarih olacak” görüşüne katılmıyorum

Bu günlerde gün geçmiyor ki öğretmenlerin rotasyonu ile ilgili yeni bir haber yada yeni bir köşe yazısı ile karşılaşmayalım..

Bu gün Türkiye Gazetesinde Gökhan Kaya imzalı “İyi-kötü okul kavramı tarih olacak” başlıklı yazısı bir çok eğitim sitesinde yer aldı.

Gökhan Bey’le kalem konusunda yarışamam elbette.Ben bir yazar değilim,bir matematik öğretmeniyim.Ama 20 yıllık bir öğretmen olarak öğretmenlikle ilgili bir konuda sağlam fikirlere sahibi olduğumu düşünüyorum.Aşağıda aynen paylaştığım haberde katıldığım noktalar olduğu gibi katılmadığım noktalar da var.

Elbette bazı olumlu yanları olacaktır.Ama bunun çok büyük olumlu yanları varmış gibi sunmak doğru değil.

Gökhan beyin vurguladığı gibi olmayacak:”Uygulamayla iyi okul olarak nitelendirilen okullardaki tecrübeli ve nitelikli öğretmenlerin, genç ve deneyimsiz öğretmenlerin yer aldığı imkanların kısıtlı olduğu okullara gönderilmesinin önü açılacak.

Çünkü rotasyonla puanı yüksek olan öğretmenler yer değiştirmiş olacak.Puanı yüksek olan tecrübeli bir öğretmeninin, (gökhan beyin vurguladığı gibi) genç ve deneyimsiz öğretmenlerin daha çok bulunduğu merkeze uzak bir okula gitmesi çok çok düşük bir ihtimal.Dolaysıyla bu görüşe ben katılmıyorum.

Rotasyonla büyük oran da atıyorum A okulundaki 350 puanı olan bir matematik öğretmeni B okulunu,C okulundaki 300 puanlı matematik öğretmeni A okulunu tercih edecek.Zaten bu okullarda göreve yeni başlamış bir öğretmen neredeyse yok gibi.Olsa bile zaten yanındaki yeni gelen öğretmen kadar tecrübeliydi.Yoksa rotasyona tabi olmazdı.İşte bu nedenle tecrübeli-acemi öğretmen yine bir araya gelemeyecek!…Yani kimse puanı yüksek bir öğretmeni çok ücra yerlerdeki okullara gönderemeyecek!….Matematik ortada 350>76 🙂


İyi-kötü okul kavramı tarih olacak

“Milli Eğitim Bakanlığı, tecrübeli öğretmenleri okullar arasındaki eşitsizliğin giderilmesi maksadıyla başka okullara atayacak.

Yıllardır kullanılan “iyi okul-kötü okul” kavramları artık tarih oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Eylül ayında başlıyacağı öğretmen rotasyonu (yer değiştirme) ile 12 yıl ve daha fazla aynı okulda görev yapan on binlerce öğretmenin okulunu değiştirecek. Söz konusu öğretmenlerin sayıları ve kimler olduğunu belirleme çalışmalarına başlayan Bakanlık, uygulamayla öğretmenlik mesleğine yeni bir heyecan getirmenin yanında okullar arası eşitsizliğin de önüne geçecek. Uygulamayla iyi okul olarak nitelendirilen okullardaki tecrübeli ve nitelikli öğretmenlerin, genç ve deneyimsiz öğretmenlerin yer aldığı imkanların kısıtlı olduğu okullara gönderilmesinin önü açılacak. Böylelikle öğrencilerin iyi bir okul için girdikleri sınav heyecanının azaltılması sağlanacak. Uygulamadan ilk etapta 50-60 bin öğretmenin etkileneceği tahmin edilirken, bu yer değiştirme yönteminin her yıl yapılacağı kaydedildi. Bu kapsamda bu yıl 12 yıl ve daha fazla bir yerde görev yapan, ardından gelecek yıl 11 yıl aynı okulda görev yapan öğretmenler yer değiştirmeye tabi tutulacak.

Gökhan Kaya-Türkiye


Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube

Kunduz Dönemlik İndirim Kodu

Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930