Home » Eğitim » Rehberlik » EBA Akademik Destek 2020 TYT-AYT Deneme Sınavları

EBA Akademik Destek 2020 TYT-AYT Deneme Sınavları

11.ve 12.Sınıflar EBA Akademik Destek TYT-AYT Denemelerine Nasıl Başlanır,Denemeler Nasıl Bitirilir,Denemeler ne zaman yapılacak? vb tüm soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

2020 YKS sınavları 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak.
YKS ile ilgili,sadece bu yıla has önemli iki değişiklik yapıldı:Sınav süresi 165 dk oldu.Ve baraj puanı 170’e indirildi.

MEB-Raunt işbirliği ile kurulan EBA Akademik Destek sistemindeki
12 .sınıflar için yapılması planlan 16 adet 2020 YKS (TYT-AYT) denemesi vardı.Bunlardan 14 adedi tamamlandı.Haziran ayında sınav tarihine kadar 2 deneme sınavı daha yapılacak.

14.ve 15.Deneme tarihleri güncellendi!

4 Adet AYT Denemesinin Matematik Testi Güncel Değil!

Bu arada şunu belirteyim:EBA Akademik AYT denemelerinden 7,8,9 ve 10.denemelerin matematik testinde 2.dönemin konuları da var.Yani bu dört deneme 2020 AYT için güncellenmemiş.Bunun nedeni şu;bu deneme sınavları YÖK’ün 2.dönem konuları sınavda sorulmayacak açıklamasından önce yapılmıştı.Henüz o denemelere katılmayanların bu süreçte bu denemeleri yapmaları gerçekçi olmayabilir.Tabi yine de isteyen 1.dönem soruları için çözebilirler.Diğer dersler için ilgili branş öğretmenlerinden bilgi alabilirsiniz.Bunu hatırlatmış olayım.

Ama 15 Mayıs tarihinden sonra yapılacak denemelerin %99 güncel olacağını söyleyebilirim.Bu nedenle henüz yapılmamış olan denemeleri kaçırmamanızı öneriyorum.

Denemeleri yazdırıp da öyle online katılabilirsiniz!

MEB, deneme tarihlerini yeni sınav tarihine göre güncelledi.Ve Akademik destek sistemine 1 adet daha deneme sınavı eklendi.

27-28 Haziran 2020 YKS sınav tarihlerine kadar EBA AKADEMİK DESTEKTE yapılacak deneme sınavı tarihleri

9-10 Haziran tarihlerinde 14. TYT deneme sınavı, 11-12 Haziran tarihlerinde ise AYT yapıldı.Sonraki deneme 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde, son deneme sınavı ise sınavdan 2-3 gün önce 23-24 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak.

DENEME SINAVLARININ SORULARI VE CEVAPLARI

11-12 Haziran 2020 AYT Deneme Sınavı Soruları ve Cevapları indirmek için TIKLAYINIZ (PDF) (14.Deneme)

9-10 Haziran 2020 MEB Akademik Destek 14.TYT Deneme Sınav soruları ve cevapları için TIKLAYINIZ (PDF)

16 Mayıs 2020 MEB Akademik Destek 13.TYT Deneme Sınav soruları ve cevapları için TIKLAYINIZ (PDF)

17 Mayıs 2020 MEB Akademik Destek 13.AYT Deneme Sınav soruları ve cevapları için TIKLAYINIZ  (PDF)

MEB’in sadece 11.ve 12.sınıflara (mezun öğrenciler sistemi kullanamaz) hem derslerinde hem de YKS’ye hazırlıkta destek olması için geliştirdiği EBA Akademik Destek sisteminde MEB’in online yaptığı TYT-AYT denemelerine nasıl başlanacak,nasıl yazdırılacak ve nasıl bitirilecek? madde madde kısaca izah etmeye çalışacağım.

1) EBA ‘ya https://www.eba.gov.tr/akademik-destek adresinden sisteme EBA bilgileri ile giriş yapınız.

2) EBA Akademiğe giriş yapınca alanınızı seçiniz.Devamında kişisel bilgilerini doldurunuz yada bunu daha sonra da yapabilirsiniz.

3) Üst menüden “TESTLER” e tıklayınız.Ardından sağda yer alan “Deneme Sınavları” nı seçiniz. Deneme sınavına başlamak ve açıklamaları okumak için “Başlat” a tıklayınız

3) Başlat” a tıklayınca TYT ve AYT denemeleri için ayrı ayrı aşağıdaki açıklamalar geliyor.Burada en dikkat çekici olan nokta ; normal bir denemeden fazla olarak 12 dk ek süre veriliyor olması.Bu ek süre yazdırmak vb işlemler için düşünülmüş.Açıklamaları tam olarak anlaşıldıktan sonra “Sınavı Başlat” a tıklayarak sınava başlayabilirsiniz.

3) Testi yazdırıp (Üstte Yazdır’a tıklayıp) normal bir deneme gibi yaptıktan sonra sadece cevapları ekrandan girebilirsiniz.Süreyi sağ üstten takip edebilirsiniz.Cevapları işaretlemek için ilgili şıka tıklamanız yeterli.Sınavı bitirmek için sağ altta “Testi Bitir” e tıklayınız.”Yazdır” a tıkladığınızda tüm derslerin soruları yazılır.Her ders için ayrı ayrı “Yazdır” a tıklamanıza gerek yok.İsterseniz “Yazdır”a tıklayınca pdf seçip kaydedebilirsiniz de.

Dikkat:Eğer “Yazdır” seçeneği yoksa,farklı bir tarayıcı deneyiniz.Tarayıcılar;firefox,chrome,explorer vb..

3) Denemeye ara verebilirsiniz.Ara verdiğiniz denemelere kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.Tabi en doğrusu hiç ara vermeden devam etmek diye düşünüyorum.

3) Deneme sorularının videolu cevapları da sistemden ulaşabilirsiniz.

Deneme sonucu EBA Akademik Destek üzerinden denemelere katılan öğrencilere göre sıranızı ve her ders için ayrıntılı rapor(analiz) sonuçlarına ulaşılabiliyor.Daha önce yapılmış denemeleri yapmanız mümkün.İsterseniz yazdırıp daha sonra da kendinizi deneyebilirsiniz.

Ancak şunu hatırlatayım:Sınavı bitirmeden cevaplara ulaşılmıyor.Bu nedenle cevapları sınava katılmış gibi bitirip cevaplara ulaşabilirsiniz.Yada öğretmeniniz eba girişi yaparak daha önce yapılmış olan denemelerin cevaplarını alabilir.

Umarım EBA Akademik Destek deneme sınavları ile alakalı kafanızdaki soru işaretlerini büyük oranda gidermiş olmuşumdur.Bunu başabildiysem ne mutlu bana…


12 yorum

 1. telefondan eba akdemiye giren öğrenciler 12.sınıf ve 11.sınıf hazırbulunuşluk denemesine nerden ulaşacak acaba.telefondan girince testler butonunun altında bişey çıkmıyor.

  • Telefondan yada bağlantı hızından yada o anlık EBA’dan da kaynaklanabilir.Bu nedenle benim tavsiyem, bilgisayardan katılmayı deneyin

 2. Daha önce yapılmış olan denemelerin cevaplarına pdf olarak ulaşabiliyor muyuz?
  Yoksa cevapları göster kısmından sadece sorular üzerinden mi gösteriyor cevapları?

  • Cevaplara pdf olarak ulaşılamıyor.Sınav bitir dedikten sonra sağ menüden cevapları bir kağıda yazmalısınız.Benim bildiğim böyle.

 3. Merhaba hocam ben eba akademik deneme sınavlarına katılmak istiyorum ögrencı değilim liseyi açıktan okudum mezun tarihi 29,09,2014 bu yıl yks katılma kararı aldım ve derslere youtube kanallarıyla takip ederek ders çalişmaya başladım.Deneme testleri çözmeye başladı, eba deneme testlerinden belki ÖSYM yks tyt de birkaç soru sorabilir düşüncesiyle,eba sisteminden akademik denemeleri için ne yapmam gerekiyor.Yardımcı olursanız teşekkür ederim iyi günler iyi çalişmalar

  • Malesef Eba akademik destekten sadece 11.ve 12.sınıflar yararlanabiliyor.Yapılmış olan denemelerden bir kaçını ben sitede örnek olması için yayınlamıştım.Ancak bu şekilde yararlanabilirsiniz.Online yararlanamazsınız.

 4. Ya ben denemeye girdim ama sonuçlar çıkmadı net sonuçlarım. Aradan 2 gün geçti nasıl bakabilirim?

 5. Merhabalar, acaba 16. TYT denemesine verilen süre 135 dakika mı 165 dakika mı cevaplarsanız çok sevinirim

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube

Kunduz Dönemlik İndirim Kodu

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031