Home » 2021

Yearly Archives: 2021

10.Sınıf Matematik Fonksiyon Konu Özetleri ve Örnekleri

Fonksiyonlar, lise matematik dersinin en önemli konusudur dersem hata yapmış olmam. 10.sınıfta işlenen fonksiyon konusu, 11.ve 12.sınıfta işlenen bir çok konu için temel teşkil ettiği için, bu sınıflarda matematik dersinde zorlanmak istemeyen her öğrenci, mutlaka bu konuya gereken önemi vermeli. Bir matematik öğretmeni olarak bunun farkında olduğum için, bu konunun en güzel şekilde öğrenilmesi için dersine girdiğim sınıflarda konun anlaşılması için elimden geleni yapıyorum. Öğrencilere bol bol soru çözdürmeye çalışıyorum. Öğrencilerin zorlanacağını düşünsem de, bu konuda olabildiği kadar sık ödev veriyorum. Ayrıca öğrencilerimin işine yaracağını düşündüğüm için web ortamında elime geçen güzel bir özeti daha da kaliteli yapmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz:)


İnternette ozelogrenci.com sitesi tarafından paylaşılan 10.sınıf matematik fonksiyon konusu özet fasikülünü, bir çok sorunun cevabını ve eksik olan konuları da ekleyerek daha kapsamlı hale getirmeye çalıştım. Sayfalarını tek tek numaralandırdım. Fonksiyon özet pdf si tam tamına 32 sayfa! Hem aşağıdaki alt başlıkları özeti var hem de bol bol örnekler var. Bu özeti bitiren 10.sınıf öğrencilerinin, fonksiyonlar konusunda temel bilgiye sahip olacağını düşünüyorum.

Özette yer alan alt başlıklar:
-Fonksiyon nedir, tanım ve değer kümesi,
-Fonksiyon Grafikleri,
-Fonksiyon çeşitleri (Birebir, İçine, Örten, Sabit, Sıfır ,Birim, Doğrusal fonksiyon),
-Parçalı fonksiyon,
-Tek ve Çift fonksiyon,
-Fonksiyonun istenilen değerinin bulunması,
-Bir fonksiyonun tersi,
-Fonksiyonların bileşkesi,
-Grafiği verilen fonksiyonlarla ilgili problemler,
-Fonksiyonlarda dört işlem,

10.Sınıf Matematik Fonksiyon Konu Özetini indirmek için TIKLAYIN

Bu arada KANALIMDA Fonksiyonlarla İlgili Soru Çözüm Videolarımı İzlemek İsterseniz TIKLAYIN


Google Lens Teknolojisindeki yenilikler heyecan verici!

Düşünşenize aracınız yolda arızalandı, yakında tamircide yok eliniz ama mobil bağlantılı telefonunuz varsa artık dert etmeyin! Tabi şansınıza internetin çektiği bir yerdesiniz. Artık google ile arıza yerinin resmini çekerek soruna çözüm buluyorsunuz, yada elinizde “x yayınları AYT matematik kitabı var” bu kitabın resmini çekerek diğer yayınlara ait AYT matematik kitaplarının fiyatlarına kolayca ulaşabileceksiniz, hayatı ne kadar kolaylaştırıyor öyle değil mi?.

Google’ın bu yılki Search On etkinliğinde şirket, Google Lens‘te bir dizi iyileştirmeler yaptığını duyurdu.

Google Lens, Google tarafından geliştirilen ve sinir ağına dayalı görsel analiz kullanarak tanımladığı nesnelerle ilgili bilgileri getirmek için tasarlanmış bir görüntü tanıma teknolojisidir.

Google’nin bu gün paylaştığı “Google Arama’daki yenilikler reklam verenleri nasıl etkileyecek?” yazısını okurken ara “Karmaşık işler için daha iyi yanıtlar” ara başlığındaki şu açıklama doğrusu heyecan verici geldi bana.

Yolda arızalanan bisiklete çözüm aranıyor!

“Bir pazar günü bisikletinizle gezerken vites değişikliği yapamamaya başladığınızı düşünün. Bisikletteki sorunu görüyorsunuz ancak bunu nasıl ifade edeceğinizi bilemiyorsunuz. Yakınlarda bir bisiklet tamircisi varsa sorunu gösterip fikrini sorabilirsiniz.

Yakında aynı şeyi Google Lens ile de yapabileceksiniz. Kameranızı yöneltip “Bunu nasıl düzeltirim?” diye sorduğunuzda Google sorunu tespit edebilecek. Bu örnekte, sorunun arka viteslerle ilgili olduğu tespit ediliyor. Sorunu çözebilmek için YouTube videosu gibi internette yer alan faydalı bilgilere yönlendirileceksiniz.

Kısa süre önce doğrudan arama sonuçlarından videolardaki önemli anları tespit etme özelliğini ekledik. Bu sayede ilgilendiğiniz içeriğe hemen atlayabilirsiniz. Bisiklet üreticisinin sunduğu bir adım adım sorun giderme videosu veya bisiklet meraklısı bir içerik üreticisinin bozuk viteslerle ilgili olarak hazırladığı bir “Nasıl yapılır?” videosu olabilir. Her iki durumda da bisikletinizi onarmak için doğru yolda olursunuz.

Google, ardından MUM sayesinde söz konusu videolarda bahsedilen “ilgili konular” hakkında içerikler sunabilir ve bisikletinizin donanımını daha iyi anlayıp gelecekte başka sorunlar yaşamamak için bisiklet bakımını nasıl yapmanız gerektiğini öğrenmenize yardımcı olabilir.

Bu özellik, alışveriş deneyimlerini de kolaylaştırıyor. İnternette veya gerçek hayatta hoşunuza giden bir şey gördüğünüzde Google Arama ile “bu kanepe ama turkuaz renkli” veya “bu çiçek deseninin olduğu çoraplar” gibi aramalar yapabilirsiniz. Böylece alışveriş deneyimleri daha doğal ve kolay bir hal alıyor.”

Kısaca “Google Lens” sorunlara çözüm bulunabileceği gibi satın almayı düşündüğümüz bir ürünün benzeri elimizde varsa, resmini çekerek farklı türdeki ürünlerin fiyatlarını google ile arayabileceğiz.

Tabi bu teknolojiden telefonunda “Google Lens Özelliği” olanlar yararlanabiliyor..

YouTube

Kunduz İndirim Kodu

Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031