2018-2019 Yılı 8.Sınıf Matematik Konuları(LGS)

2018-2019 yılında tüm sınıflarda tüm derslerin konuları az yada çok değişiyor.

2018-2019 eğitim-öğretim yılında 8.sınıfın tüm derslerinde konular değişiyor.Tabi 8.sınıflarda konu değişimi 2019 LGS sınavına girecek olan yeni öğretim yılında 8.sınıfı okuyacak öğrencileri çok yakından ilgilendirdiği için yeni matematik konularında değinmeye karar verdim.

2019 LGS matematik soruları sadece 8.sınıf matematik konularından sorulacağı için 8.sınıfa başlayacak öğrenciler için yeni konuların bilinmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.

2018 LGS konuları 2013 matematik programına göre belirlenmişti.2019 LGS matematik konuları 19 Ocak 2018 tarihli matematik öğretim programına göre belirlenecek.Bu nedenle yeni matematik konularını tespit etmek, bir önceki konular içinde olup yeni konular içinde olmayan yada daha önceden olmayıp yeni konular içinde olanları belirlemek için her iki müfredatına dikkatli karşılaştırmaya çalıştım.


2018-2019 Yılı 8.Sınıf Matematik Ders Konuları

Yeni matematik konuları altı üniteden oluşuyor.Bu ünitelerin tüm konular içinde yüzdelik ağırlığı ve kazanım sayıları değişiyor.2019 LGS soruları hazırlanırken kazanım sayılarına veya yüzdelik orana dikkate edileceğini düşünüyorum.Normal de edilmesi lazım ama MEB nasıl bir yol izler net bir şey söyleyemem.

1.Ünite:(%14)
Çarpanlar ve Katlar (Asal Çarpanlar,EBOB-EKOK)
Üslü İfadeler (Çok büyük ve çok küçük sayılar, Bilimsel gösterim)
2.Ünite:(%20)
Kareköklü İfadeler (Tam kare pozitif tam sayılar, karekök, gerçek sayı, irrasyonel sayı)
Veri Analizi
3.Ünite:(%15)
Basit Olayların Olma Olasılığı
Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler  (Özdeşlik,çarpanlara ayırma)
4.Ünite:(%14)
Doğrusal Denklemler (Doğrusal denklem,eğim)
Eşitsizlikler (Büyük veya eşit, küçük veya eşit, eşitsizlik)
5.Ünite:(%23)
Üçgenler (Kenarortay, açıortay, yükseklik, üçgen eşitsizliği, dik kenarlar, hipotenüs,
Pisagor bağıntısı)
Eşlik ve Benzerlik
6.Ünite:(%14)
Dönüşüm Geometrisi (Yansıma, öteleme, görüntü, simetri doğrusu)
Geometrik Cisimler  (Dik Prizmalar,Dairesel silindir,Piramit ve Koni)


Eski konularla yeni konular arasında fazla fark olmadığını belirteyim.Ancak yeni öğretim programında nelere değinilmemesi gerektiği daha ayrıntılı belirtilmiş.Örneğin “Çarpanlar ve Katlar” konusunda “Alan ve hacim hesaplamayı gerektiren problemlere girilmez.” şeklinde EBOB ve EKOK konusu sınırlandırılmış.Bunun gibi bir kaç ayrıntı daha var.

Bu yıl geçen yıl ki “Dik üçgen ve Pisagor Bağıntısı”,yeni programda üçgenler konusunun bir kazanımı olarak yer almış.2018-2019 yılında “Denklem Sistemleri” konusu işlenmeyecek.Veri işleme konusu biraz daha sadeleştirilmiş.

Bu noktada, 8.sınıf matematik dersine giren öğretmen arkadaşlarıma, konuları işlerken yeni öğretim programını çok iyi incelemelerini hatta yıl boyu programın dosyalarında yer almasını tavsiye ediyorum.

19 Ocak 2018 Tarihli 8.Sınıf Matematik Öğretim Programı için TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir