Home » 2024 » Mayıs

Monthly Archives: Mayıs 2024

Benzer Üçgenler ve Üçgenlerde Benzerlik Kuralları Konu Anlatımları-Soru Çözümleri

Benzer Üçgenler Nedir? Hangi benzerlik kuralları bilinmeli? Benzerlik konusu çok mu önemli? vb..tüm soruların cevabı için elimden geldiği kadar kaliteli bir içerik üretmeye çalıştım.

Karşılıklı köşeleri arasında yapılan bire bir eşlemede karşılıklı kenar uzunlukları orantılı ve karşılıklı açıların ölçüleri eşit olan üçgenlere benzer üçgenler denir. Kenarların oranına benzerlik oranı denir. Benzer üçgenlerin karşılıklı yardımcı elemanları da aynı benzerlik oranına sahiptir. Aslında benzer üçgenler birbirinin büyütülmüş yada küçültülmüş hali.

Üçgenlerde benzerlik sorularının çözümü için aşağıdaki kuralların her biri oldukça önemli. Hatta üçgen, geometri sorularının çözümü için olmazsa olmaz kurallar…

Üçgenlerde Benzerlik 9.Sınıfın En Önemli Konularından biri kesinlikle…

9.Sınıf Matematik üçgenler benzerlik kurallarını ve temel benzerlik teoremini tam olarak öğrenmek isteyen öğrencileri “Ah Şu Matematik” kanalımda yayınlamış olduğu 13 adet ders videosunu izlemelerini öneriyorum. Bu videoların tamamını anlatım sırasına göre aşağıya ekliyorum. İsteyen buradan, isteyen kanalımdaki 9.sınıf üçgenler konusuyla ilgili kanal listesinden izleyebilir.

Şimdilik 9.sınıf matematik konularından olan benzer üçgenler konusu, umarım yanılmıyorum, geometri dersinin en önemli konusu bence. Çünkü öklit teoremlerinin bile ispatı benzerlik ile yapılıyor. Öte yandan dörtgenlerde bir çok soruda benzerliği kullanmak zorunda kalıyoruz. Çünkü temel benzerlik kurallarından; temel orantı teoremi ve thales teoremleri doğruların yada doğru parçalarının paralelliği üzerine kuruludur. Yamuk, paralelkenar, dikdörtgen, kare, eşkenar dörtgen kenarları paralel olan geometri yapıları olduğu için paralellik temel husustur. Bu nedenle özel dörtgenlerde benzerlik çok çok önemlidir.

İşte sözünü ettiğim hususlar nedeniyle üçgenlerde benzerlik konusunda eksiği olan her öğrenci dörtgenler konusuna başlamadan bu konuyu mutlaka tekrar etmeli. En azından çok kullanılan temel benzerlik kurallarını gözden geçirmeli.

Bu kadar önemli olan bir konu olduğu için “Ah Şu Matematik” kanalımda üçgenlerde benzerlik konusuyla ilgili her ayrıntıyı tek tek ele aldım. Konu anlatımlarını yaptım ve bol bol soru çözdüm. Bu konuda ne kadar titiz davrandığımı, benzerlikle ilgili art arda yayınlamış olduğum tam 13 video kanıtlıyor.

Üçgenlerde Benzerlik ve Benzerlik Kuralları

Kenar – Açı – Kenar (K.A.K.) Benzerlik Kuralı : Karşılıklı iki kenar uzunluğu orantılı ve bu kenarların oluşturduğu açıların ölçüleri eşit olan üçgenler benzer olur. Bu benzerliğe Kenar – Açı – Kenar (K. A. K.)
benzerlik kuralı denir.

Açı – Açı (A.A) Benzerlik Kuralı: İki üçgen arasındaki bire bir eşlemede karşılıklı ikişer açının ölçüleri eşit ise bu üçgenlere benzerdir denir. Bu benzerliğe Açı – Açı (A. A.) benzerlik kuralı denir.

Kenar – Kenar – Kenar (K.K.K.) Benzerlik Kuralı: Köşeleri arasında yapılan bire bir eşlemede karşılıklı kenar uzunlukları orantılı olan üçgenler benzer olur. Bu benzerliğe Kenar – Kenar – Kenar (K. K. K.) benzerlik
kuralı denir.

Temel Orantı Teoremi: Bir üçgenin bir kenarına paralel olan ve diğer iki kenarı farklı noktalarda kesen doğru, kestiği kenarlar üzerinde orantılı parçalar oluşturur.

Orta Taban: Bir üçgenin iki kenarının orta noktalarını birleştiren doğru parçası üçgenin diğer kenarına paralel olur. Bu doğru parçasına üçgenin orta tabanı denir.

Thales Teoremi: Birbirine paralel en az üç doğru farklı iki kesen üzerinde orantılı doğru parçaları oluşturur.

Kelebek Benzerliği:

9.Sınıf Matematik Üçgenlerin Benzerliği Konu Anlatımı
Benzer Üçgenlerde Temel Orantı ve Thales Teoremi Konu Anlatımı ve Soru Çözümü
9.Sınıf Matematik Üçgende Orta Taban Konu Anlatımı ve Soru Çözümü

Kunduz Soru Çözüm Üyelik Paketlerinde 14 Haziran’a kadar bu çifte indirim kaçmaz!

2024 YKS, LGS sınavlarına veya 2.dönem 2.yazılı sınavlara sınırsız soru sorarak hazırlanmak isteyen 5-12.sınıflar için “Kunduz Soru Çözüm Uygulaması” 14 Haziran 2024 tarihine kadar , KPSS, DGS ve ALES sınavları için ise 31 Temmuz 2024 tarihine kadar çifte indirimli kampanya başlattı.

Bir saatlik özel ders ücretine (belki de daha az…) tüm derslerden, 7/24 sınırsız soru sorma imkanı sadece Kunduz’da! Bu cümlenin sadece bir reklam cümlesi olmadığını görmek için kunduz’a 3 ücretsiz soru sorarak deneyebilirsiniz yada daha önceden kunduz kullanan öğrencilere kunduz’u sorabilirsiniz.

Kunduz tüm öğrenciler için 14 Haziran’a kadar harika bir kampanya başlattı. Dönemlik üyelik paketleri, çifte indirimle aylık soru paketi üyelik ücreti…Tüm öğrencilere bu kampanyayı değerlendirmelerini öneriyorum…Üye olmadan önce kunduz öğrenci uygulamasını indirip Kunduz’a ücretsiz 3 soru sorarak deneyebileceğinizi hatırlatmak isterim tekrar, kunduz soruyu tanımak adına

5.sınıftan 12.sınıfa kadar tüm öğrenciler, tüm derslerden kunduza sınırsız soru sorabilecekleri sınırsız soru dönemlik üyelik paketlerini, bir aylık üyelik ücretine, 14 Haziran 2024 tarihine kadar alabilirler.

YKS, LGS 2025 sınavına girecek öğrenciler sınavla ilgili sorularını, diğer ara sınıflar 2.dönem 2.yazılıya hazırlanırken diledikleri dersten, sınırsız soru 7/24 Kunduz Soru Uygulamasına sorabilir.

2024 YKS, LYS Full Paketlerde 300 TL’lik İndirim Kodu!

Soru Çözüm + Koçluk Paketi, Full Paket, Full Sayısal Paketi ve Full Paket Eşit Ağırlık Paketinde üyelik aşamasında işlem özeti adımında “indirim kodu” alanına ALİSAN300 davet kodunu girerek anında 300 tl indirim kazanır.

Kunduz 300 tl indirim kodu
Kunduz 300 tl indirim kodu

YKS 2024 Kunduz Soru Çözüm Üyelik Paketleri – Mayıs 2024 Kampanya Fiyatları

Soru Çözüm Paketi: 574,99 TL (%22 indirim + davet kodu indirimi)
Soru Çözüm + Koçluk Paketi: 699,99 TL (%38 indirim +davet kodu indirimi)
Full Sayısal Paketi: 1.699,99 TL (%17 indirim + davet kodu indirimi)
Full Paket Eşit Ağırlık Paketi: 1.699,99 TL (%17 indirim +davet kodu indirimi) (Peşin fiyatına 6 taksit)

LGS 2024 Kunduz Soru Çözüm Üyelik Paketleri – Mayıs 2024 Kampanya Fiyatları

Soru Çözüm Paketi: 574,99 TL (%22 indirim + davet kodu indirimi)
Soru Çözüm + Koçluk Paketi: 699,99 TL (%38 indirim + davet kodu indirimi)
Full Paket: 1.699,99 TL (%17 indirim + davet kodu indirimi) (Peşin fiyatına 6 taksit)

Kunduz 5,6,7,9,10 ve 11.Sınıf Soru Çözüm Üyelik Paketleri – Mayıs 2024 Kampanya Fiyatları

Soru Çözüm Paketi: 574,99 TL (%28 indirim + davet kodu indirimi)
Soru Çözüm + Koçluk Paketi: 649,99 TL (%41 indirim + davet kodu indirimi)

Kunduz KPSS, DGS ve ALES Soru Çözüm Üyelik Paketleri – Mayıs 2024 Kampanya Fiyatları

KPSS, DGS ve ALES soru çözüm paketleri kampanyası 31 Temmuz 2024 tarihine kadar 2 aylık süreyi kapsamaktadır.

Soru Çözüm Paketi: 999,99 TL (%28 indirim + davet kodu indirimi)
Soru Çözüm + Koçluk Paketi: 1.599,99 TL (%41 indirim + davet kodu indirimi)

Kunduz Erken Kayıt Üyelik Paketleri – Mayıs 2024 Kampanya Fiyatları

Ara sınıflar için bir üst sınıfın paketi için %53 ile %72 arasında erken kayıt indirim kampanyası var.
Şöyle ki; 5,6,9 ve 10.sınıflar için “Soru çözüm paketi”nde %60, “Soru çözüm+koçluk paketi” nde %72 oranında, 7.Sınıf ve 11.sınıflar için ek LGS, YKS paketlerinde %53 ve %70 oranında erken üyelik indirimi var. Erken üyelik indirimleri peşin fiyatına 6 taksit alınabiliyor.

Tüm kunduz paketlerinde üye öğrenci, istediği saatte sınırsız soru sorabilir.

Kunduz paketleri ile ilgili diğer ayrıntıları incelemek için TIKLAYIN

Kunduz İndirim Kodu Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki kunduz soru çözüm paketlerinden birini almaya karar verdiysen, kod indiriminden yararlanmak için, alacağın pakette “Satın Al” a tıkladıktan sonra açılan “ekranda “işlem özeti” ekranında “indirim kodu” alanına ALİSAN453T kodunu yada başka bir kunduz eğitmenine ait indirim kodunu girip “UYGULA” ya tıklaman yeterli. İşlem ekranında “Davet kodu indirimi” karşısında -125 ₺ şeklinde indirimin yapıldığını anından göreceksin.

İndirim kodunu aktif etme

Ayrıca 2025 YKS, LGS dönemlik paketlerde ALİSAN300 indirim koduyla anında 300 tl indirim kazanabilirsiniz.

İndirimin aktif olması

YouTube

Kunduz Dönemlik İndirim Kodu

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031