Home » Matematik » Lise 9,10,11 ve 12.Sınıf Matematik Konularında Değişiklik Nasıl Uygulanacak?

Lise 9,10,11 ve 12.Sınıf Matematik Konularında Değişiklik Nasıl Uygulanacak?

2024-2025 yılından itibaren lise 9.,10.,11. ve 12.Sınıf matematik konularında değişiklik nasıl uygulanacak? İntegral hangi tarihten itibaren lise matematik konuları arasından çıkarılmış olacak? İşte yeni matematik öğretim programı ile ilgili, şimdilik, en detaylı bilgi burada… 

MEB bu gün 2024-2025 eğitim-öğretim yılından okul öncesi, ilkokul 1.sınıf, ortaokul 5.sınıf ve lise 9.sınıftan itibaren uygulanacak yeni müfredat programının taslağını yayımladı. Taslakla ilgili bir hafta görüş alınacak.

İNTEGRALE 2027-2028 YILINDAN İTİRABEN VEDA!

İlk dikkat çeken hususlardan biri lise 12.sınıf matematik konularından olan İNTEGRAL konusunun müfredattan çıkarılmış olması. Böylece gelecek yıl liseye başlayacak öğrenciler integral konusu işlemeyecek. Şu an lise matematik dersinden integral kaldırıldı demek yanlış anlamaya neden olabilir. Çünkü şu an 9,10 ve 11.sınıfta olan öğrenciler eski müfredata tabi oldukları için integral konusunu görecekler. İlk kez 2027-2028 eğitim öğretim yılında integral işlenmeyecek. Ve 2028 YKS ve 2028 LGS sınavı yeni konulara göre yapılacak.

Taslakta yer alan yeni lise matematik konularını programı detaylı inceledikten sonra madde madde paylaşmaya çalışacağım.

ORTAOKUL-LİSE YENİ MÜFREDAT PROGRAM TASLAĞI


Lise 9, 10 ,11 ve 12.Sınıf Yeni Matematik Müfredat Program Taslağı için TIKLAYIN

Ortaokul 5, 6 ,7 ve 8.Sınıf Yeni Matematik Müfredat Program Taslağı için TIKLAYIN


MEB’in yaptığı açıklamaya göre önümüzdeki yıl, 2024-2025 eğitim öğretim yılında, sadece 9.sınıf matematik konuları değişmiş olacak. Şu an liseye devam eden 9,10,11 ve 12.sınıflar için matematik müfredatında hiç bir değişiklik yok. Lise matematik konularındaki değişiklik, sadece şu an 8.sınıfta okuyan, gelecek yıl liseye başlayacak öğrencileri ilgilendiriyor.

Matematik konuları kademeli değişecek, daha da açık ifade edecek olursam;

2024-2025 yılında 9.sınıf matematik dersi yeni yayınlanacak programa göre okutulacak. Gelecek yıl 10,11 ve 12.sınıfta okuyacak öğrenciler (9,10 ve 11.sınıflar) mevcut programa göre ders işleyecekler. Bu nedenle 2025 LGS, YKS konularında hiç bir değişiklik olmayacak.

2025-2026 yılında 9-10.sınıflarda konular değişmiş olacak. 11. ve 12.sınıflarda değişiklik olmayacak. Bu nedenle 2026 LGS ve YKS konuları da değişmeyecek.

2026-2027 yılında 9-10-11.sınıflarda konular değişmiş olacak. 12.sınıflarda değişiklik olmayacak. Bu nedenle 2027 LGS ve YKS konuları da değişmeyecek.

İLK KEZ 2027-2028 eğitim öğretim yılında lisede tüm sınıflarda yeni program okutulacağı için lise matematik konuları tamamen o yıl değişmiş olacak. Dolayısıyla 2028 LGS, 2028 YKS konuları tamamen değişecek. Sorular yeni yayınlanacak öğretim programlarına göre hazırlanacak.

En son yayınlanan programa bu yıl da aynen devam edilecek. Yine fen Lisesinin tüm sınıflarında ayrı bir matematik programı uygulanmaya devam edilecek.2018-2019 lise matematik konuları

Lise matematik konularına ve öğretim programlarını aşağıda sırayla görebilirsiniz.

9.SINIF MATEMATİK KONULARI (2024-2025 yılı değişmiş olacak)

Aşağıdaki konular son kez bu yıl okutulmuş olacak. Gelecek yıl (2024-2025 yılında) yeni yayınlanacak konular işlenecek.

2023-2024 öğretim yılı 9.sınıf matematik Matematik konuları üç temel bölümden oluşmaktadır:
a)Sayılar ve Cebir b) Geometri c)Veri, Sayma ve Olasılık.

MANTIK
Önermeler ve Bileşik Önermeler
KÜMELER
Kümelerde Temel Kavramlar
Kümelerde İşlemler
DENKLEMLER VE EŞİTSİZLİKLER
Sayı Kümeleri
Bölünebilme Kuralları
Birinci Dereceden Denklemler ve Eşitsizlikler
Üslü İfadeler ve Denklemler
Denklemler ve Eşitsizliklerle İlgili Uygulamalar
ÜÇGENLER
Üçgenlerde Temel Kavramlar
Üçgenlerde Eşlik ve Benzerlik
Üçgenlerin Yardımcı Elemanları
Dik Üçgen ve Trigonometri
Üçgenin Alanı
VERİ
Merkezî Eğilim ve Yayılım Ölçüleri
Verilerin Grafikle Gösterilmesi

9.Sınıf Matematik konularının kazanım,ders saati sayıları ve yüzde ağırlıkları tablosu.
9.Sınıf Matematik Konuları

10.SINIF MATEMATİK KONULARI (2024-2025)

MEB 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 10.Sınıf Matematik Konularının netleştiği lise matematik öğretim programlarını  20 Ocak 2018 tarihinde yayınlanmıştı.
Buna göre son kez 2024-2025 yılında da 10.sınıf matematik dersinde aşağıdaki konular işlenecek. 2025-2026 yılında bu konular tamamen değişmiş olacak.

SAYMA VE OLASILIK
Sıralama ve Seçme
Basit Olayların Olasılıkları
FONKSİYONLAR
Fonksiyon Kavramı ve Gösterimi
İki Fonksiyonun Bileşkesi ve Bir Fonksiyonun Tersi
POLİNOMLAR
Polinom Kavramı ve Polinomlarla İşlemler
Polinomların Çarpanlara Ayrılması
İKİNCİ DERECEDEN DENKLEMLER
İkinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Denklemler
DÖRTGENLER VE ÇOKGENLER
Çokgenler
Dörtgenler ve Özellikleri
Özel Dörtgenler
UZAY GEOMETRİ
Katı Cisimler

10.Sınıf Matematik konularının kazanım,ders saati sayıları ve yüzde ağırlıkları tablosu.

10.Sınıf Matematik Konuları

Yeni 10.sınıf matematik müfredatını önceki ile karşılaştırırsak ;programın oldukça sadeleştirildiğini söyleyebiliriz. Bu yönüyle değişimin olumlu olduğunu net olarak söyleyebiliriz.
Çünkü önceki konular o kadar yoğundu ki konuların bitirilmesinde öğretmenler olarak ciddi sıkıntılar yaşıyorduk. Gerçekten çok önemli konuların yer alması nedeniyle es geçme şansımızda yoktu.

Konuların değişimi açısından değerlendirirsek; konularda eksilme yada konulara yeni eklemenin az olduğunu söyleyebiliriz.9.sınıf fonksiyon konusu 10.sınıfa alınırken,10.sınıf fonksiyon konusunun devamı 11.sınıfa kaydırılmış.9.ve 10.sınıf öğrencilerinin fonksiyon konusundaki durumları dikkate alınırsa bunun olumlu bir gelişme olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Polinomlar konusu epey sadeleştirildi. İkinci derece fonksiyon konusu 11.sınıfa taşındı.

11.SINIF İLERİ MATEMATİK KONULARI (2024-2025- 2025-2026)

En çok konusu değişen ders 11.sınıf matematik diyebiliriz. Özellikle 10.sınıftan bayağı konu transfer edildi. Mantık konusu 9.sınıfa taşınmış oldu.12.sınıfın olasılık konusu 11.sınıfa taşındı.

11.SINIF TEMEL MATEMATİK KONULARI 

11.Sınıf Temel Matematik Konuları

12.SINIF İLERİ MATEMATİK KONULARI (2024-2025, 2025-2026- 2026-2027)

12.sınıfın konularında da ciddi değişiklikler oldu.11.sınıftan taşınan konular olduğu gibi tamamen çıkarılan konularda oldu.12.sınıfın önemli konularından olan uzay geometri konusundan hiç eser kalmadı.Konikler konusu tamamen yok edildi. Vektör diye bir şey kalmadı.

12.SINIF TEMEL MATEMATİK KONULARI

12.Sınıf Temel Matematik Konuları

Öğretmenlerin dersi işlerken öğretim programlarını esas almaları gerekiyor. Bu nedenle lise matematik öğretmenlerinin elinde matematik öğretim programı mutlaka olması gerekiyor.

MATEMATİK ÖĞRETİM PROGRAMLARI

Lise Matematik Öğretim-Müfredat programı için TIKLAYINIZ

Fen Lisesi Matematik Öğretim-Müfredat programı için TIKLAYINIZ


21 yorum

 1. Ali hocam çok güzel bilgilendirmeler için çok teşekkürler. Vektör ve konik konusunun kaldırıldığını sizden öğrenmiş oldum. Eskişehirden saygılar

 2. Mantık konusu 9 lara verildi ve biz 11ler hiç görmemiş olacağız. Bu konu hakkında ne yapılacağı hakkında bir bilginiz var mı hocam?

  • Bu konulara cevap verme konusunda hem ÖSYM hem de MEB o kadar cimri ki..Kendi fikrimi söyleyim:Siz o konudan 2020 YKS de sorumlu olmazsınız. yada o konu size mezun olmadan anlatılır.Galiba böyle bir yol izleme durumu varmış MEB’in.Bence siz rahat olun seneye her şey netleşir.Yeni program ilk kez bu yıl uygulanacağı için bir takım soru işaretleri var.Ama sene sonuna kadar neyin ne olacağı açığa çıkar.

 3. Değerli Ali hocam,
  öncelikle EBA kitapları ve konularla ilgili paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
  Biraz uzun olacak sanırım ama vakit bulup okur ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  9. sınıf M.E.B. kitabını incelediğimde;
  – Sayı Kümeleri kısmında pek durulmamış
  – Basamak Çözümleme konusuna hiç girilmemiş
  – Mutlak Değer özellikleri verilmemiş, sadece mutlak değerli denklemlere ve eşitsizliklere girilmiş
  – Basit Eşitsizlikler konusunda sadece denklemlere ve grafiklerine yer verilmiş
  – İşçi-Havuz ve Faiz Problemlerine hiç girilmemiş

  Sadece bunlardan yola çıkarak bütün müfredat hakkında düşünecek olursak, bu kitaplar kadar işlesek TYT veya AYT konularını yeterli olacaktır mesajını alabilir miyiz? Örneğin ben de Basamak Çözümleme konusuna hiç girmesem bir sıkıntı yaşar mıyım?

  Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyorum. Teşekkür ederim.

  Ahmet ÇALIŞKAN
  Matematik Öğretmeni

  • Sayın hocam henüz kitapları tam inceleyemedim.YKS için bu kitapların ölçü olacağını sanmıyorum.Bu konularla ilgili ayrıntıların zamanla netleşeceğini düşünüyorum.”Kervan yolda dizilir” demişler bakalım.
   Bu arada güzel açıklama için teşekkürler!

 4. Merhaba hocam izninizle bir şey sormak istiyorum. 11. Sınıfta trigonometrinin bir bölümü anlatılırken 12. Sınıfta başka bir bölümü anlatılıyor. Takdir edersiniz ki konu hem uzun hem de zor. Böyle parçalanması araya 1 yıl sokulmasindaki amaç ne sizce?

  • Aslında bütünlük oluşturulsa daha iyi olabilirdi ancak MEB öğrencilerin 12.sınıfta bir yaş daha büyüdüğünü düşünerek bu konunun da ağırlığını dikkate alarak konunun 12’de daha iyi anlaşılacağını düşünmüş olabilir,bu benim tahminim tabi. Daha mantıklı ve doğru bir gerekçede olabilir,bilemiyorum tabi ne olabilir.

 5. Ali Bey,
  9. Sınıf konularını. 10. Sınıf konuşarından bağımaız olduğu söylenebilir mi? Benim kızım 9. Sınıfta Amerika’daydı, şimdi bu yıl burada 10. Sınıfa devam edecek. 9. Sınıf olmadan 10. Sınıf müfredatını anlayabilir mi? Teşekkür ederim

  • Matematik dersinde aslında tüm sınıflar birbirine bağlıdır.Eğer öğrenciniz matematik dersinde ortaokulda çok iyi bir temel aldıysa 10 da çok zorlanacağını sanmıyorum.Ancak 9 sınıfı okumuş başka ülkede de olsa.Bunu dersin öğretmeni bilirse elinden geldiği kadar öğrencinize yardımcı olacaktır eminim.Öğrencinin matematik yeteneği iyiyse korkmayın:)

 6. Merhabalar
  11. sınıf 4 saatlik matematik dersi çerçeve programı veya planı hakkında bilgisi olan var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

 7. SORULARI CEVAPLANDIRABİLİRSENİZ MEMNUN OLURUM
  ???
  K={1, 2, 3, 4, 5} kümesinin elemanlarının 5 li permütasyonlarının sayısı
  K={1, 2, 3, 4, 5} kümesinin elemanları kullanılarak kaç farklı sayı
  K={1, 2, 3, 4, 5} kümesinin elemanları kullanılarak rakamları farklı kaç farklı sayı

  1, 2, 3, 4, 5 rakamlarının 5 li permütasyonlarının sayısı
  1, 2, 3, 4, 5 rakamları kullanılarak kaç farklı sayı
  1, 2, 3, 4, 5 rakamları kullanılarak rakamları farklı kaç farklı sayı

  A={K, A, L, E, M } kümesinin elemanlarının 5 li permütasyonlarının sayısı
  A={K, A, L, E, M } kümesinin elemanları kullanılarak anlamlı ya da anlamsız kaç farklı kelime
  A={K, A, L, E, M } kümesinin elemanları kullanılarak anlamlı ya da anlamsız harfleri farklı kaç farklı kelime

  K, A, L, E, M harflerinin 5 li permütasyonlarının sayısı
  K, A, L, E, M harfleri kullanılarak anlamlı ya da anlamsız kaç farklı kelime
  K, A, L, E, M harfleri kullanılarak anlamlı ya da anlamsız harfleri farklı kaç farklı kelime

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube

Kunduz Dönemlik İndirim Kodu

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031